Czy jest możliwe zachowanie work – life balance. W Japonii dochodzi do karoshi – śmierci z przepracowania. W Europie i Polsce już się zaczyna z tym problem. To co? Wylogować się ze świata i uciekać  na bezludną wyspę?

Nie. Jest nadzieja dla właścicieli firm. Można pracować nad firmą zamiast niej. Można lepiej zarządzać zespołem. Można odzyskać życie osobiste. Można cieszyć się lepszymi pieniędzmi. Można skończyć z pracę bez wytchnienia, która nie daje spodziewanych efektów. Można skończyć z krzyczeniem na rodzinę, bo „firma najważniejsza”. Jak zapytasz zapewne.

Wiele przedsiębiorstw funkcjonuje dobrze, więc dlaczego u Ciebie miałoby być  inaczej?

Jest jeden mały sekret. I choć jest mały, ma kluczowe znaczenie. Kiedy zastanowisz się nad codziennymi problemami i wyzwaniami, staniesz twarzą w twarz z czymś bardzo ważnym. Uwaga zdradzam sekret.

Problemem nie jest i nigdy nie była Twoja firma. Problem zawsze tkwił i będzie tkwić w Tobie, dopóki czegoś z tym nie zrobisz.

Zanim nie zmienisz swojego spojrzenia na funkcjonowanie firmy. Uuu…niemiło? A kto powiedział, że sekret  będzie miły? Od Ciebie zależy co zrobisz z taką informacją. Możesz się obrazić i więcej nie czytać tekstów Cholerzyńskiej. Możesz przemyśleć i sprawdzić. A nóż widelec jest w tym ziarno prawdy i skończy się udręka.

Twoja firma nie jest Twoim życiem, chociaż  odgrywa w nim ważną rolę.

Zanim zaczniesz zmiany w firmie – określ: jakie życie chcesz prowadzić? jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze? Jak powinno wyglądać  Twoje życie? Kim chcesz być? Jeśli Twoja firma ma się przyczynić do realizacji Twoich marzeń, musisz wiedzieć dokładnie czego chcesz od życia. Musisz wyznaczyć  swoje priorytety, bo od tego zależą  kolejne działania. Nie ma nic gorszego, niż włożyć  masę energii w pracę a na końcu stwierdzić, że to nie o to chodziło.

Kiedy już wiesz jaki jest Twój cel podstawowy, możesz określić co Twoja firma musi zrobić, abyś osiągnął/ęła cel podstawowy. Potrzebne jest określenie tego, co już masz i dobrze funkcjonuje oraz braków, które należy uzupełnić. Nie można zmienić  wszystkiego jednocześnie – należy określić co najszybciej przyniesie efekty i w ten obszar zaangażować swoje moce.

Twój sukces i porażka mają  zawsze to samo źródło – Twoją głowę.

Sposób w jaki myślisz o swoich możliwościach zarabiania, pracownikach i klientach – przekłada się  na efekty. Sprawdź co Ci siedzi w głowie i zrób z tym porządek. Jedynym elementem, który może zniweczyć Twoje plany jest Twój umysł  i wewnętrzny krytyk. Czas skończyć z samo utrudnianiem sobie życia.

Sprawdź tu jak to zrobić.