Zanim będzie pierwszy krok ku nowemu, padnie pytanie. A może nawet nie jedno. Coaching to sztuka zadawania pytań. Sprawdź jak wiele dzięki nim możesz wykreować w życiu.

Czasem zdarza się tak, że utykasz w drodze do wykonania zadania. Wyzwanie jakie napotykasz, jawi się jak gruby mur. Głową go nie przebijesz. Im bliżej stoisz muru, tym mniej możliwości rozwiązań widzisz. Może pojawić się frustracja i chęć poddania się. Źle się dzieje, kiedy przyklei się do nas przekonanie, że sprawa jest już przegrana. Emocje, które wtedy nami szarpią, stopują w drodze do celu. Powodują frustrację, złość i żal. Nic ciekawego. Co z tym zrobić? Zdać się na moc pytań. Każda odpowiedź, przynosi nowe informacje. I to jest kluczowe dla rozwiązania.

„Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć” Albert Einstein

Jeśli nie zadajesz sobie pytań, siedzisz i myślisz. Często się przy tym męczysz, bo bez pytań nie widzisz nowych perspektyw. Kręcisz się w kółko. Twój umysł wie tylko to, co już się wydarzyło. Nie jest wróżką, więc ogranicza Twoje postrzeganie do tego, co wydaje mu się na ten moment możliwe. Jeśli dostarczysz umysłowi porcję dobrych pytań, pojawią się nowe możliwości. Pomysły zaczynają rosnąć, jak rośliny po deszczu.

Dobre pytanie może zmienić wszystko

Najmocniej doświadczyłam tego po moim wypadku. Byłam załamana. Zła na świat, za to, co mnie spotkało. Męczyłam samą siebie przez pytanie nie prowadzące donikąd. Dlaczego ja? Dlaczego ja? Utknęłam w tym niekorzystnym stanie żalu. Okazało się, że jakość zadawanych pytań ma ogromne znaczenie. U mnie zaważyło jedno. „Marzena, a kogo zamiast Ciebie, chciałabyś, żeby to spotkało?”. Zostałam rozwalona na łopatki. Nikomu przecież nie życzę takiej tragedii. Otrzeźwiałam i przestałam brnąć w to, co do niczego mnie nie prowadziło. Poczułam się uwolniona. Zaczęłam szukać nowych możliwości na szczęście.

Jeśli doświadczasz zastoju w jakiejkolwiek dziedzinie swojego życia, pytaj:

Jakich informacji mi brakuje?
Z kim muszę porozmawiać?
Co trzeba zmienić?
Jakie mam opcje?
Która z nich jest najlepsza dla mnie?

Czy pytania powinniśmy zadawać tylko w trudnych chwilach? Nie. Kiedy jest dobrze, bądź wdzięczny i pytaj dalej – co jeszcze jest możliwe? Zagwarantujesz sobie tym ciągły rozwój.
Coaching jest pomocny w różnych momentach życia. Czy jest to jakiś dołek, z którego chcesz wyjść i potrzebujesz pomocnej ręki. Czy jest to bardzo dobry okres i chcesz wejść na sam szczyt swoich możliwości. W obu przypadkach możesz ze mną pracować.

„Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, że spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości” Albert Einstein