Japońscy samuraje mieli zbiór zasad etycznych. Kodeks ten miał na celu czynić z nich możliwie doskonałych żołnierzy. Ciekawi Cię czego przestrzegali i co to daje?

Słowo bushidō pochodzi od dwóch wyrazów: bushi – samuraj, oraz dō – droga, nauka, sposób. Można to przetłumaczyć jako „droga samuraja”. Samuraje uważali bushidō za metodę doskonalenia cielesnego i duchowego. Pomagało im to na etyczną interpretację obrazu świata. Uczyło „właściwego sposobu życia”. Wojownik wychowany w duchu bushidō sam oceniał swoje działania i postępki. Sprawiedliwie osądzał siebie w razie niegodnego postępowania. Bushido wskazuje wagę takich spraw:

Prawość i sprawiedliwość
Odwaga i wytrwałość
Dobroć i współczucie
Uprzejmość
Prawda i prawdomówność
Samokontrola i samodoskonalenie
Wierność
Honor
Cześć dla przodków i tradycji
Śmierć
Pieniądze

Dla mnie bomba. Wiesz jakie są zasady. Pilnujesz tego sam, żeby się rozwijać i doskonalić. A czy w obecnych czasach modne jest, żeby mieć zasady? Mieć, przestrzegać i głośno o nich mówić? Jeżeli ktoś to robi, to ma odwagę. Dlaczego? Bo otoczenie natychmiast będzie sprawdzać. Może Twoje słowa są tylko puszczane na wiatr. A może jednak jesteś silnym człowiekiem z zasadami?

Pracuję według standardów etycznych International Coach Federation

Dzięki temu wiem, co to znaczy profesjonalizm w branży. Wiem co wolno a co nie. Mam spokojne sumienie i jasną ścieżkę pracy. Wiele firm ma swój kodeks i ułatwia swoim pracownikom codzienne funkcjonowanie. Od pierwszego dnia w pracy, wiesz co masz robić a co jest zakazane. Dlaczego więc w życiu prywatnym coraz mniej chętnych do przestrzegania zasad?

Może dlatego, że ktoś je narzuca? Może dlatego, że to trudne zadanie by siebie sprawdzać, kontrolować i wyciągać konsekwencje? A co powiesz na to, żeby stworzyć swój własny kodeks honorowy? Będzie wtedy łatwiej utrzymać Ci dyscyplinę? Będziesz czuć się lepiej, przestrzegając swoich przepisów.

Miłość. Wolność. Wierność.

Dla mnie takim kodeksem są moje wartości. Dzięki nim wiem, w jakim kierunku zmierzam. Na co się godzę a co eliminuję. Sprawdzam czy to co robię mi służy. Czuję się bezpiecznie. Ciągle się rozwijam. Jestem szczęśliwa. Jeżeli chcesz poznać swoje wartości, zadaj sobie kilka pytań:

Lecisz na Marsa z misją NASA. Co przekażesz obcym? Co jest najważniejsze dla dobra planety?

Gdybyś miał opowiedzieć swoim wnukom co było najważniejsze w Twoim życiu, to co powiesz?

Masz zrobić plemienny tatuaż na plecach z życiowymi prawdami. Co tam będzie?

Za co jesteś gotów zginąć?

Już wiesz co jest dla Ciebie najważniejsze? Świetnie. Zostań więc Samurajem, Wojownikiem swojego życia. Sprawdź jak dobrze mieć swoje bushido.

Ten wpis bierze udział w wydarzeniu Karnawał Blogowy Kobiet (http://karnawalblogowykobiet.pl/). Temat #5 Edycji to moja propozycja (http://www.marzenacholerzynska.pl/) : Kodeks honorowy w XXI wieku?