I Herkules dupa, tam gdzie ludzi kupa. W kupie zawsze raźniej. Znasz to? Związki z innymi są bardzo ważnym elementem naszego życia. Niewiele pozytywnych rzeczy dokonuje się w samotności. A okazuje się, że kontakty międzyludzkie mają też wpływ na nasze zdrowie.

Ile czasu można wytrzymać samemu w izolacji od innych ludzi? Dodam, że zachowując przy tym zdrowie psychiczne. Okazuje się, że w dobrym stanie krótko. Prowadzono już wiele badań na ten temat. Wynik jest zawsze taki sam. Dla naszego dobrostanu potrzebujemy być blisko z innymi ludźmi. Samotność jest dużym zagrożeniem dla zdrowia. Powoduje reakcję stresową i przytłoczenie psychiczne.

I coś w tym jest. Pomyśl o najbardziej szczęśliwych momentach w swoim życiu. Kiedy ostatnio śmiałeś się do rozpuku? W jakich okolicznościach Twoje serce rozpierała duma z osiągnięć? Kiedy bawisz się i świętujesz najlepiej? Nie wiem jak jest u Ciebie, ale większość szczęśliwych chwil, ludzie przeżywają w towarzystwie. Taka już nasza natura.

Dbanie o związki i relacje jest konieczne dla ludzkiego dobrostanu

Inni ludzie to najlepsze lekarstwo na życiowe dołki. To także doskonały sposób na tworzenie nowych możliwości. Burzy mózgów nie zrobisz sam jak palec pośród ścian. Nawet posiłki smakują lepiej, kiedy mamy z kim je zjeść. Biznes też łatwiej robić ze sprzymierzeńcami. Czy masz kogoś, do kogo możesz zadzwonić w środku nocy i porozmawiać w ciężkich chwilach? Jeśli tak, to masz szansę żyć dłużej, niż ktoś pozbawiony takiej możliwości.

Pamiętasz scenę z filmu „Cast Away” – „Poza światem”, w której Tom Hanks zaprzyjaźnia się z piłką siatkową? Na bezludnej wyspie nie miał innego wyjścia, żeby ratować się przed samotnością. Ty masz. Dla swojego zdrowia i dobra, nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy nie masz wokół siebie pomocnej dłoni, drugiego człowieka, słowa wsparcia. Dbaj o relacje z innymi ludźmi. Czerp siłę i radość z przebywania ze znajomymi i rodziną. Rodzina to jest siła. Nec Herkules contra plures. Zastanów się, do kogo już czas zadzwonić i porozmawiać od serca o tym co w trawie piszczy? A może umówić się na kawę?