Koń ma klapki na oczach, żeby się nie płoszył. Im mniej widzi, tym jest spokojniejszy. Jemu to służy. Ludziom mentalne klapki już niekoniecznie. Zastanawiałeś się co może zasłaniać Ci pełnię możliwości świata?

 
Ludzki umysł odbiera 11 000 000 bitów informacji na sekundę. Żeby poradzić sobie z takim ogromem, używa ograniczników. Są to filtry percepcyjne. Tylko część informacji przechodzi przez tą barierę. Reszta pozostaje niezauważona. Dokładnie jak u konia z klapkami na oczach. To co zostanie przepuszczone tworzy naszą indywidualna mapę percepcyjną. Więc czy to co widzisz, jest prawdziwym światem? Czy Twoje filtry działają z pozytywnym skutkiem?
Filtrami percepcyjnymi są miedzy innymi nasze przekonania, wartości, doświadczenia. Wynika z tego, że każdy człowiek ma swoją mapę rzeczywistości. Ale czy ona obrazuje fakty? Nie. I to z prostej przyczyny. Każdy z nas ma swoje unikatowe doświadczenia. Ilu ludzi, tyle kombinacji przekonań i hierarchii wartości. Mimo tego, że żyjemy na jednym globie, interpretujemy odbierane informacje odmiennie. Kiedy to zrozumiesz, wyjaśni się szybko, dlaczego wokół tyle konfliktów. Po prostu każdy ma rację w swoim świecie. Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Niby takie sobie powiedzenie, a zawiera w sobie prawdę. Zrozumienie tego pozwala na lepsze relacje z innymi ludźmi.

 
No dobrze, ale jednak każdy ma swoje klapki i idzie swoją drogą. Jakie znaczenie mają filtry dla Ciebie? Kiedy już sobie uświadomisz, że Twoja mapa nie jest terenem, możesz zrozumieć wpływ postrzegania rzeczywistości na jakość swojego życia. Zajmijmy się przekonaniami. Jeśli masz przekonanie, że świat jest zły i pełen oszustów, to podświadomie będziesz szukać dla tego potwierdzenia. Jeżeli uważasz, że do czegoś się nie nadajesz, to zachowujesz się tak, żeby to potwierdzić. Nie kłócisz się przecież ze sobą. Będziesz patrzeć selektywnie na rzeczywistość. Pozostaniesz ślepy na przykłady, że jest inaczej. To często nie pozwala czuć się dobrze. To co widzisz przez klapki i w co wierzysz, dzieje się w Twoim życiu, bo na tym się koncentrujesz.

Patrzenie na świat bez ograniczników, to całkiem inne życie

Dobrą wiadomością jest to, że możesz zmieniać swoje przekonania. Możesz zdjąć klapki, które powstały na bazie doświadczeń z przeszłości. Sam świadomie wybieraj jak szeroki chcesz mieć obraz na przyszłość. Masz wpływ na swoje samopoczucie i szczęście. Robisz porządek w domu, to zrób też porządek w głowie. Dopuść nowe informacje. Klapki załóż na nogi i idź przed siebie z nową perspektywą. To Ty wybierasz, jak zmodyfikować swoją mapę, czyli sposób postrzegania rzeczywistości. Poprzez pracę z coachem masz możliwość zmiany lub przeprogramowania filtrów. Oceniasz, które Twoje przekonania stopują postępy. W efekcie takiej pracy, możesz zmodyfikować działania na bardziej użyteczne. Droga życia staje się szeroka i bardziej ekscytująca. Z klapkami na nogach, zamiast na oczach, jest wygodniej.