Czy odpowiedni dobór obuwia może mieć wpływ na to, czy osiągamy cele? Zdarzyło Ci się kiedykolwiek kupić za ciasne buty?
Pewnie tak. Może były akurat krzykiem mody. Albo były tymi wymarzonymi. Niestety tylko rozmiar nie ten. No ale przecież się rozchodzą… Dopiero kiedy na stopie wyrósł bolesny bąbel, okazało się, że jednak nie jest dobrze. Na początku wydaje się, ze wszystko jest na swoim miejscu. But pozwala czuć się dobrze, spełnia swoją rolę . Zdobi i ochrania stopę. Jednak im dalej w las, tym złe dopasowanie daje się we znaki. Już nie ma tej radości z nabytku, który miał dać szczęście. W za ciasnych butach daleko nie dojdziesz.
I czasami jest tak z określaniem celów. Mamy jakiś projekt do wykonania. Szukamy nowej pracy. Zobowiążemy się do pomocy komuś. Chcemy działać dla swojego dobra – na przykład dla zdrowia. Problem jest tylko taki, że efektów nie ma. Powodów może być wiele. Ale skoro jesteśmy w temacie butów i dopasowania, trzeba się zastanowić, czy cel jest dobrze do Ciebie dopasowany. Czy działania, które doprowadzają do upragnionego rezultatu są dla nas odpowiednie? Czy jest nam wygodnie, żeby je wykonywać?
Jak daleko zajdziesz, kiedy coś Ciebie uwiera?
Doskonale pamiętam pracę coachingową z Klientem, którego celem było znalezienie wymarzonej pracy. Doradzano mu wiele razy, jak i gdzie pracować. Kilka razy próbował swoich sił w MLM – multilevel marketing. Jednak nie odnosił tam sukcesów. Zbadaliśmy jego wartości. Okazało się, że najważniejsza była cisza, spokój i przebywanie na łonie natury. Obecność w dużej grupie ludzi w czasie mocno energetycznych szkoleń była udręką. To samo z prezentacją produktów. Myślał, że coś z nim jest nie tak, skoro inni mogą a on nie. Końcowy jego wniosek był następujący – większą frajdą będzie dla mnie pracowanie w roli przewodnika turystycznego dla małych grup niż rekrutowanie ludzi do zespołu i sprzedaż.
Każdy z nas ma swoją indywidualną hierarchię wartości. Są to wybory, preferencje i zachowania, których realizacja daje nam poczucie szczęścia. Poczucie zgody ze sobą samym. Przykład wartości to: zdrowie, kreatywność, rodzina, pieniądze, wolność, duchowość, autentyczność, bezpieczeństwo, mistrzostwo, wierność, miłość, uczciwość. Działanie w zgodzie ze swoimi najważniejszymi wartościami wzbudza w nas naturalną motywację. Daje poczucie wewnętrznej spójności. Jeżeli wiesz, że najważniejsza dla Ciebie jest uczciwość, to nie będziesz super sprzedawcą pożyczek w parabanku. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, to nie zagrzejesz miejsca na posadzie wynagradzanej tylko prowizją. Jeżeli wartością dla Ciebie są inni ludzie, to nie osiągniesz szczytów w działaniu, które wymaga samotności.
Co pokazuje Twój wewnętrzny kompas?
Zastanów się teraz, czy w działaniach do wyznaczonego celu honorujesz swoje wartości?
Czy to co sobie wyznaczasz jest w zgodzie z Tobą i odzwierciedla Twoje życiowe wartości?
Jakie możesz wprowadzić zmiany, żeby działania prowadzące do celu współgrały z tym co najważniejsze?
Zawsze możesz chodzić dalej w źle dopasowanych butach, ale czy to ma jakiś większy sens i Ciebie uszczęśliwi? Nie ma co się oszukiwać, że coś, co Ci nie leży, nagle stanie się do zniesienia. Jak daleko zajdziesz, kiedy wiesz, że coś Ciebie uwiera?
Najnowsze komentarze