53-letnia Susan Warren przyznała się do winy w lutym 2012 roku. Szerzej znana jest jako Wróżka Sprzątaczka. Zasłynęła tym, że wczesnym rankiem, kiedy większość ludzi jeszcze śpi, włamywała się do domów, by w nich… sprzątać.

Gdy domownicy schodzili na śniadanie, zastawali błyszczące blaty, umyte kubki, odkurzone dywany i pusty kosz na śmieci. Żeby było jeszcze ciekawiej, zaskoczeni ludzie znajdywali serwetkę z napisem: „Należy się 75 dolarów” oraz numer telefonu. Susan tłumaczyła, że „chciała czymś się zająć”.

I chociaż takiego sposobu na realizację swoich marzeń nie polecam, to muszę przyznać, że babka była bardzo kreatywna. Wróżce sprzątaczce nie brakowało świadomości, sprytu ani innowacyjności. Problem to ekologia celu.

Zanim wyznaczysz sobie cel, który ma zmienić Twoją przyszłość, mocno się zastanów. Przeanalizuj, ile trzeba zmienić? Czy wiesz jakie będą konsekwencje – i to nie tylko te dobre? Jak realizacja celu wpłynie na Twoje otoczenie? Badanie konsekwencji można przeprowadzić, zanim przystąpisz do działania. Oszczędzisz swój czas, lepiej zdefiniujesz cel. Zwiększysz prawdopodobieństwo sukcesu.

Czy Twój cel jest zgodny z Twoim systemem wartości?

Jeżeli tak, to świetnie! Będziesz mieć dużo większą motywację do jego osiągnięcie. Umysł nieświadomie pomaga Ci osiągnąć cel, który jest dla Ciebie wartościowy. Masz naturalne wsparcie i lepiej pokonasz napotkane przeszkody. Aby zmiana była trwała, musi być zgodna z Twoimi wartościami. Nie ma innej opcji. To one nadają życiu sens. Jeżeli Twoja wartość to bezpieczeństwo, to czy aby na pewno dobrym pomysłem jest praca w środowisku wymagającym ciągłych zmian? Zawsze sprawdzaj czy korzyści z osiągnięcia celu pasują do Twojej osobowości i hierarchii wartości. Pamiętaj co nadaje kierunek Twoim działaniom.

Czy osiągnięcie celu pozostaje w zgodzie z innymi ważnym sprawami w życiu?

Bezgraniczne poświęcenie dla awansu może przynieść korzyści finansowe i prestiż. Może też naruszyć czas na rodzinę i zainteresowania. Zanim zdecydujesz się na zmiany, pomyśl co możesz odsunąć na bok bez szwanku dla siebie i najbliższych. Osiągnięcie celu związanego z hobby może wymagać poświęcenia kariery. Pomyśl, co możesz stracić, kiedy zyskasz coś nowego. Zawsze szukaj najlepszej drogi do realizacji celu. Jeżeli nie ma innej opcji niż realizacja kosztem czegoś, co już masz, przemyśl jeszcze raz koszt swojego dążenia. Zachowaj z przeszłości to, co najlepsze, tworząc jednocześnie ekscytującą przyszłość.

Czy możesz osiągnąć cel, kierując się dobrymi pobudkami?

Jeżeli realizacji Twojego celu miałby przynieść komuś szkodę, należy z niego zrezygnować lub dokonać odpowiedniego przedefiniowania tego celu. Wróżka Sprzątaczka chciała mieć pracę, ale przez włamania szkodziła swoim „klientom”. Może gdyby wprowadziła modyfikację swojego planu, historia miałaby happy end?

Warto uczciwie pomyśleć nad tymi tematami. Proste pytania mogą Ci wiele uświadomić na temat Twoich pragnień i wartości. Zbadasz rezultaty osiągnięcia celu. To ważne, bo mogą one wywierać wpływ na relacje interpersonalne jak i inne mniejsze cele.