Wokół siebie widzisz ludzi szczęśliwych i nieszczęśliwych. O czym więcej wiedzą ci szczęśliwi? Czy istnieje jakiś ukryty przepis na szczęście?

Prawdziwe szczęście możliwe jest tylko wtedy, kiedy to co robisz, jest zgodne z Twoimi wartościami. Wartości to nasze najgłębsze przekonania o tym, co jest ważne w życiu. Najczęściej przybierają one formę nominalizacji takich jak: miłość, rodzina, zdrowie, pieniądze, rozwój, wolność, lojalność.

Źródeł Twoich wartości jest wiele. Są to między innymi: rodzice, szkoła, religia, narodowość, pochodzenie, ważne sytuacje w życiu. Zapewne wiele razy słyszałaś o czymś takim jak hierarchia wartości. Tylko czy do tej pory głębiej się nad tym kiedykolwiek zastanawiałaś? Czy wiesz jaka jest Twoja lista i jakie ma ona znaczenia dla poczucia szczęścia?

Odpowiedź sobie na kluczowe pytanie. Które z wartości są dla mnie najważniejsze? Rodzina? Pieniądze? Sukces zawodowy? Miłość? A może rozwój osobisty? Sporządź na kartce listę swoich wartości. Napisz ich tyle, ile chcesz. Przemyśl dobrze każdą z nich, ponieważ nie mogą być one wyssane z palca, losowo wybrane. Ten wybór będzie miał dla Ciebie ogromne znaczenie. Poniżej przykładowa lista.

Miłość Niezależność Rozwój osobisty
Akceptacja Elastyczność Wykształcenie
Zaufanie Wolność Zdrowie
Wiara Szczerość Równowaga

Piękno Wygoda Bezpieczeństwo
Intymność Dobra zabawa Bogactwo
Komfort Humor Spokój

Lojalność Sukces Sprawiedliwość
Wdzięczność Szczęście Pieniądze
Wsparcie Radość Pewność

Jeżeli już wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze, to bardzo dobrze. Dobrze, bo wpływa to na Twoje decyzje i wybory życiowe. Determinuje sposób, w jaki spędzasz wolny czas, dostarcza motywacji. Musisz być wewnętrznie spójna, żeby odnosić sukcesy i czerpać z tego prawdziwą radość, która prowadzi do szczęścia. A to oznacza, że…

Bycie szczęśliwym to harmonia pomiędzy tym co myślisz, czujesz, mówisz i robisz.

Czy już teraz widzisz, że absolutnie konieczne jest to, żebyś wiedziała co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Powinnaś ustalić, czego oczekiwać od siebie, innych ludzi i od całego otaczającego Cię świata. To ułatwi podejmowanie decyzji w momentach kluczowych wyborów. Przestań iść przez życie jak przez mgłę. Zbuduj swój własny kompas na życie. Kompas wartości, który zawsze pokazuje drogę ku szczęściu.

I pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy!

Hierarchia wartości nie jest jedna na całe życie.

Może zmieniać się, więc co jakiś czas zastanów się, czy nie wydarzyło się coś, co mogło przewartościować wszystkie sprawy, na przykład: narodziny dziecka, upływ czasu, nowe doświadczenia życiowe. Pamiętaj o bieżącym dopasowywaniu swoich działań i decyzji do tego, co aktualnie jest dla Ciebie najważniejsze. To ważne, żeby zawsze czuć szczęście. Można to określić życiem na własnych warunkach.

Bardzo się cieszę, że mogłam podzielić się z Tobą moim przepisem na szczęście. Mój artykuł bierze udział w Karnawale Blogowym Kobiet (http://karnawalblogowykobiet.pl/). Tematem zaproponowanym przez Grażynę z bloga BiznesMam (link http://biznesmam.com/), jest przepis na szczęście (http://karnawalblogowykobiet.pl/moj-przepis-na-szczescie-1-edycja-karnawalu-blogowego/)